THE.MAC.GOD

themacgod
Flick Fan - 10 Film Ratings
Member Since: 06 Sep 2008
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I love movies!

more Recent Ratings

90 50% Equilibrium (2002) - Rated 06 Sep 2008
"Awesome. Had a very limited release, unfortunately, but after seeing it, I was quite impressed with the material and Christian Bale (after seeing this, I found out he was going to be Batman and I was VERY happy). It's basically part Total Recall, Fahrenheit 451, The Matrix and Brave New World. If you like your action with some smarts, watch this."
90 50% Hot Shots! Part Deux (1993) - Rated 06 Sep 2008
"This, and the first one, are some of my most favored parodies. THIS is what a parody should be like... NOT "Disaster Movie"."
98 90% The Matrix Reloaded (2003) - Rated 06 Sep 2008
"Amazing movie that most people had issues with. Of course, getting a degree in philosophy, religion, psychology, etc... may help most of them in 'getting' it. There are so many levels to this movie, it's a bit crazy. Of course, you could just sit back and enjoy the insane action sequences, as there are plenty."
95 75% Back to the Future Part III (1990) - Rated 06 Sep 2008
"Awesome movie... But, best if watched after seeing the first two during a nice, long rainy day."
85 20% Independence Day (1996) - Rated 06 Sep 2008
"I probably was responsible for all of the free advertising for this movie in the 6 months leading up to it. I saw the trailer during the Superbowl and pretty much fell in love. I was there when they brought back the July 3rd release date to the 2nd. And, there again the next two days. Watching it now, it's not as impressive (still love it though), but it's still a great sci-fi romp. And, of course, Macs save the day!"
98 90% The Matrix Revolutions (2003) - Rated 06 Sep 2008
"I'm one of the few who loved the multi-layered achievement that is The Matrix Trilogy. Revolutions had amazing action sequences and, depending on how deeply you look, incredible stories and ideas."
90 50% Superbad (2007) - Rated 06 Sep 2008
"This movie cracks me up, if only for the shit-talking the fat kid can do. Plus, it'll remind you of your maladjusted days in high school, which now as an observer, is quite fun."
90 50% Bad Boys II (2003) - Rated 06 Sep 2008
"This movie is just a string of ridiculous action setups. This makes it an amazing movie to watch if you have 5.1 surround and at least a 57" HDTV. It has at LEAST 4 car chases, all of them visually impressive... If you just want pure unadulterated action, watch this 2.5 hour movie."
85 20% Predator (1987) - Rated 06 Sep 2008
"I rated it high because it introduces and entire mythology. Plus, the pure terror of an invisible enemy in the middle of a jungle made for great nightmares back in my day."
70 5% Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby (2006) - Rated 06 Sep 2008
"Just a string of funny gags... luckily, most of them are pretty funny."