Tinkergirl

tinkergirl
Flick Fan - 34 Film Ratings
Member Since: 18 Aug 2007
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

80 89% Batman Begins (2005) - Rated 18 Aug 2007
"Fantastic look at what would make a 'bat man'. Doesn't hurt that there are ninjas, madmen and my personal favorite - the part where he builds up his tools for the road ahead."
61 52% Crouching Tiger, Hidden Dragon (2000) - Rated 18 Aug 2007
"Beautiful Chinese folk tale story with wonderful visuals and excellent music. A little rambling, but who minds when there is fighting in the bamboo forests?"
46 13% A.I. Artificial Intelligence (2001) - Rated 18 Aug 2007
"Far, FAR too long. There's good there, but unfortunately a horrendously oversentimental hand takes so much of the goodness out of it."
74 80% Donnie Darko (2001) - Rated 18 Aug 2007
"Fantastic film that's not as confusing as people say. Great, and mind exersizing, I liked it a lot - even if it is surreal and peculiar."
72 76% Terminator 2: Judgment Day (1991) - Rated 18 Aug 2007
"Fantastic fun with the return of the Terminator. Now on the other side, and Sarah much changed, the future still needs saving."
30 1% Super Mario Bros. (1993) - Rated 18 Aug 2007
"Yikes. Rubbish and not really anything to do with Mario. With a parallel universe that looks like some sort of nightmare, it's just best to avoid."
70 69% Total Recall (1990) - Rated 18 Aug 2007
"Very 80's scifi that inspired so many. Still thought of fondly today, it's one man against the government, the rebels and indeed himself."
60 39% Legally Blonde (2001) - Rated 18 Aug 2007
"Fun film that is nowhere near as airheaded as it seems."
70 69% Finding Nemo (2003) - Rated 18 Aug 2007
"Nice comedy adventure with a single parent father fish and a bunch of crazies that help both son and father get back together."
60 39% Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) - Rated 18 Aug 2007
"A rough, dark comedy very British in tone. Definitely a lads film, but not bad to watch once."