toboggs

toboggs
Movie Buff - 301 Film Ratings
Member Since: 28 Apr 2014
Location: Columbus, OH, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: PhD in Cognitive Ethnomusicology. Used to work for Soundflavor (Pandora\'s primary competitor) and thus fascinated by media recommendation startups centered around expert \"tagging.\"

more Recent Ratings

75 17% Seabiscuit (2003) - Rated 28 Apr 2014
90 68% Punch-Drunk Love (2002) - Rated 28 Apr 2014
87 51% Ghost (1990) - Rated 28 Apr 2014
85 37% The Man in the Iron Mask (1998) - Rated 28 Apr 2014
83 30% Minority Report (2002) - Rated 28 Apr 2014
87 51% 3:10 to Yuma (2007) - Rated 28 Apr 2014
30 3% Transformers (2007) - Rated 28 Apr 2014
50 9% Star Trek: Nemesis (2002) - Rated 28 Apr 2014
95 86% Empire of the Sun (1987) - Rated 28 Apr 2014
87 51% X-Men (2000) - Rated 28 Apr 2014