toolboi

toolboi
Flick Fan - 14 Film Ratings
Member Since: 10 Jun 2006
Location: Canada
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

60 28% The Manchurian Candidate (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Suspensful, and thats about it. Characters were ok, the plot wasnt bad, but it did get quite dull."
50 17% The Passion of the Christ (2004) - Rated 14 Aug 2007
"Dull as can be, excessively gory. Not much plot, not much in the way of charictarization, but damn was it beautiful."
86 53% Shaun of the Dead (2004) - Rated 14 Aug 2007
"A very fun, and very cute comedy about love, friendship, and zombies. No discernable flaws, very well done, but lacked that extra kick to send it into the 90s."
87 60% Repo Man (1984) - Rated 14 Aug 2007
"There is no way to describe this movie. Its strange and funny on a level that few movies manage, yet still so good."
60 28% X2: X-Men United (2003) - Rated 14 Aug 2007
"Not great, not bad. Nice characters, a plot that gets a little jumbled, some really strange character twists that dont seem to make sense. Still, fun popcorn movie."
92 82% 12 Monkeys (1995) - Rated 14 Aug 2007
"Strange, great directing, ok chraracters, great plot, great story, GREAT music. Very very good movie and a classic of scifi."
98 96% Fight Club (1999) - Rated 14 Aug 2007
"Fun, funny, great characters, fantastic plot, all in all great."
85 46% Matchstick Men (2003) - Rated 14 Aug 2007
"Not a perfect film, but good. Fun story, nice twists, good characters, and of course amazing directing and attention to detail."
90 75% Good Night, and Good Luck (2005) - Rated 14 Aug 2007
"Gorgeous use of black and white, great acting, good directing, and an important and meaningful story."
89 67% V for Vendetta (2006) - Rated 14 Aug 2007
"Very Very fun. Nice adaptation, if I had a few problems with it. Very gripping, very fun, and V is such a great character."