Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
treeoflife

Flick Fan - 85 Film Ratings

Member Since: Sep 7, 2018

more Recent Ratings
85 70% Brokeback Mountain (2005) - Mar 07, 2021
"my second watch. quite surprised about that it was made in 2005, looks a lot more fresh. enjoyable to watch. very effective in the way that it's showing what are the problems these two men are facing. it feels sincere and not overly dramatized. yeah loved it. it's a beautiful love story and well made film."
83 59% Cloud Atlas (2012) - Jan 28, 2021
"most impressive thing about this movie is the rhythm of the editing. it flows so well. the approach to the story is interesting. it's like "i know i'm telling a fantasy and i'm owning it" rather than making it realistic and serious. so every element and character seems to enforce one idea. yes that's to point i guess there has to be something that binds them all. and you can feel that this is a translation of a literary work. overall enjoyable film. "
85 70% Aaah Belinda (1986) - Jan 06, 2021
"brilliant."
35 1% Tales from Earthsea (2006) - Dec 27, 2020
"boring and extremely sexist. maybe that says something about Japanese traditions but never occurred to me at other Ghibli films for some reason. considering Le Guin is a woman and an author of a book (left hand of the darkness) which consists of gender fluid people, i'm inclined to think this is why this film didn't do well with both being progressive in that sense, staying true to the soul of the story and still traditionally Japanese. this is all speculation though."
85 70% The Children's Hour (1961) - Nov 09, 2020
"holy shit i'm flabbergasted. did not expect it to be a masterpiece. such precious moments. funny moments. narrative. message. it's all there. 1961? kidding me? obviously it reflects it's time but man it gets so many things, important things, right; the old style is just lovely flavor. such a precious movie."
70 31% Allure (2018) - Nov 08, 2020
"this was hard to watch. has some shortcomings but still a well made film, the atmosphere and plot compliments each other, acting is great. it's definitely convincing .. and disturbing."
65 21% I Origins (2014) - Nov 04, 2020
"the main idea of the doesn't make sense to me at all. i like some aspects (specially visuals) but overall kind of a disappointment, because at the first half of the movie it seemed interesting then it just fell right back into land of cliches."
70 31% Winter's Bone (2010) - Oct 22, 2020
80 49% Before Midnight (2013) - Oct 22, 2020
85 70% Talking Heads (1980) - Oct 22, 2020