Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
tsubua

Movie Buff - 320 Film Ratings

Member Since: Jan 8, 2018

Location: Switzerland

more Recent Ratings
63 46% Easy Rider (1969) - Aug 17, 2018
"This film contains both the best and the worst editing I've ever seen. It may feel a bit dated in some ways, but if you know what you're getting into, I think Easy Rider can still very much be enjoyed and appreciated today."
93 94% The Departed (2006) - Aug 10, 2018
"Kind of like „Death Note“, but without the magic and with better writing."
89 89% Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964) - Aug 02, 2018
"Mesmerizingly suspensful throughout its entire runtime."
56 34% Solo: A Star Wars Story (2018) - Jul 31, 2018
"Just likew with Rogue One, there's too much fan service in this move - although I'm glad they toned it down juuust a little bit. They actually managed to create a fan service moment out of an internet meme. Please guys, just stop. The story is solid, and the main cast does a good job. Some of the supporting actors were miscast though in my opinion."
74 69% Drive (2011) - Jul 31, 2018
"Classic cinema in a modern setting. I like it."
56 34% Sicario (2015) - Jul 19, 2018
"I'm not quite sure what to take away from this movie. It's a lot less epic than what I expected, with a stronger focus on theme. I may have to rewatch this one. Nevertheless, it's a great technical achievement."
81 84% Léon: The Professional (1994) - Jul 18, 2018
"Awesome. Weird, but mostly awesome. The movie indirectly highlights how restricted Hollywood productions can be - by not obeying its rules. Léon: The Professional is by all means a French production; some of the themes explored just can't be found in American movies (because they're not bold enough I guess?). A rather refreshing experience."
61 46% Ready Player One (2018) - Jun 16, 2018
"Thankfully not a complete meme fest."
39 9% Thor: The Dark World (2013) - May 27, 2018
"An incoherent mess -- incoherent with the first film, that is. I can only conclude that The Dark World does not take place in the same canon as Thor. I felt kind of betrayed by the tricksy editing of certain scenes, which only served to mislead the viewer. This is not how a story should be told. Also, the tone of The Dark World is so unfocused that even the two post-credit scenes felt out of place. That's certainly an achievement!"
67 57% Case 39 (2009) - May 21, 2018
"Scary and engaging. Another horror film where the end was a bit of a letdown though."