txb0359

txb0359
Flick Fan - 11 Film Ratings
Member Since: 30 Jul 2009
Location: Lafayette, Louisiana, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I\'m a 20 year old trying to make it through college while still taking time to enjoy my hobbies - movies, comic books, toys. Always a kid at heart =D

more Recent Ratings

85 50% The City of Lost Children (1995) - Rated 31 Jul 2009
"Great movie. I remember seeing a preview for this on a very old VHS, I don't even remember what it was, but I ALWAYS wanted to see it after that. I probably didn't see it until 4 or 5 years after that, but I'm glad I did. Loved the scenes and the characters."
95 72% Amélie (2001) - Rated 31 Jul 2009
"I loved this movie. This was the first french film I had ever seen and it led me to see quite a few more. I would also now say that Audrey Tautou is my favorite actress."
80 36% Seven Samurai (1954) - Rated 31 Jul 2009
60 4% Eight Days a Week (1997) - Rated 30 Jul 2009
"It was alright, I don't know if I'd watch it again, but it was fun."
95 72% The Dark Knight (2008) - Rated 30 Jul 2009
"Everyone knows I'm obsessed with Batman, but I can't give this one a 100. I wish I could wipe my mind after each viewing so the next time I see it would be like my first, but I can't. After seeing this movie 6 times in theater, I felt as though there were some pacing issues. Still the best batman film to date."
97 86% Stand by Me (1986) - Rated 30 Jul 2009
"Second favorite movie"
100 95% The Goonies (1985) - Rated 30 Jul 2009
"My favorite movie."
90 59% The Breakfast Club (1985) - Rated 30 Jul 2009
"Favorite 80s teen movie! 'Nuff said."
80 36% Weird Science (1985) - Rated 30 Jul 2009
"Great 80s comedy, gotta love the nerds."
75 22% Pretty in Pink (1986) - Rated 30 Jul 2009
"Great 80s movie, Another of my top 80s high school movies."