UnusedFuture

unusedfuture
Flick Fan - 17 Film Ratings
Member Since: 06 Jan 2013
Location: Jonesborough, Tennessee, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I am a journalist who loves movies.

more Recent Ratings

56 32% Mystery Men (1999) - Rated 06 Jan 2013
"A good example of what happens when a movie becomes what it should be jabbing."
85 85% Precious (2009) - Rated 06 Jan 2013
"Precious is a grim yet ultimately triumphant film about abuse and inner-city life, largely bolstered by exceptional performances from its cast."
79 70% Forgetting Sarah Marshall (2008) - Rated 06 Jan 2013
"With ample laughs and sharp performances, Forgetting Sarah Marshall finds just the right mix of romantic and raunchy comedy."
18 2% Book of Shadows: Blair Witch 2 (2000) - Rated 06 Jan 2013
"This sequel to The Blair Witch Project is all formula and no creativity, mechanically borrowing elements from the original and other horror movies."
67 55% The Blair Witch Project (1999) - Rated 06 Jan 2013
"Full of creepy campfire scares, mock-doc The Blair Witch Project keeps audiences in the dark about its titular villain - thus proving that imagination can be as scary as anything onscreen."
51 20% The Village (2004) - Rated 06 Jan 2013
"The Village is appropriately creepy, but Shyamalan's signature twist ending disappoints."
95 97% Taxi Driver (1976) - Rated 06 Jan 2013
"A must-see film for movie lovers, this Martin Scorsese masterpiece is as hard-hitting as it is compelling, with Robert De Niro at his best."
27 8% Congo (1995) - Rated 06 Jan 2013
"Feels as if the picture were edited to leave the action sequences in while removing any connecting material that might have helped them make sense."
62 44% The Nines (2007) - Rated 06 Jan 2013
"Though The Nines doesn't solidify as well as writer/director John August would hope for, Ryan Reynold's strong performance makes each of the film's intriguing segments worth watching."
69 61% Futurama: The Beast with a Billion Backs (2008) - Rated 06 Jan 2013
"For all its missteps, Beast remains funny and clever throughout."