VwsFILM

vwsfilm
Flick Fan - 76 Film Ratings
Member Since: 10 Sep 2012
Location: Norway
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

85 54% The Hobbit: An Unexpected Journey (2012) - Rated 11 Jun 2013
"What a beautiful movie... I haven't seen Life of Pi yet, but I can not understand how the Oscar-jury could prefer Pi over The Hobbit when it comes to det visuals. All fake and made on computers, I know, but still. When it comes to movies like this, I really doesn't care about its little weak points. I just enjoy watching this grandiose idea of a universe like LOTR. I really liked this movie."
75 25% Flight (2012) - Rated 05 Jun 2013
"Like I expected wasn't this movie thats hard to forget. I enjoyed the story, but neither the plot nor the acting was anywhere near superb. Some great scenes, but summed up, it was a really mediocre movie."
82 44% Drive (2011) - Rated 05 Jun 2013
"Winding Refn is such a talented director. I loved Valhalla Rising, and this movie surely lived up to the hype. The beautiful, silent scenes, and the great soundtrack really makes this movie a modern classic."
75 25% Melancholia (2011) - Rated 04 May 2013
"Wow, dissapointing. I felt like Lars Von Trier asked a lot of questions, but we got none answers. Anyway, Kirsten Dunsts and Kiefer Sutherlands are very impressive as Justine and John."
65 14% Children of Men (2006) - Rated 29 Apr 2013
"Quite disappointed, actually. Had heard a lot of great things about this movie, how it was so much better than The Road etc. Unfortunately, it wasn't even close. We doesn't get to know Theo at all, and the movie doesn't focus on the interesting things of the story/plot. Also they should have used Micheal Caine more."
88 62% The Celebration (1998) - Rated 23 Apr 2013
"A great movie about Christian, who takes the occasion of his father's 60th birthday to tell the hole family what he did to them when they were children."
84 48% Naked (1993) - Rated 22 Apr 2013
"I got this movie recommended by a forum, and it certantly was worth watching. The character of Johnny is both totally hilarious and interesting at the same time. A bunch of legendary quotes. I really enjoyed the movie. Not giving it a 9/10, but definitly deserves a 8/10."
80 36% 3:10 to Yuma (2007) - Rated 20 Apr 2013
"Great story. Wasn't too impressed by the characters."
91 78% Reservoir Dogs (1992) - Rated 20 Apr 2013
94 92% Inglourious Basterds (2009) - Rated 20 Apr 2013