Criticker.com uses cookies to recognize visitors and provide a better experience. Learn more about how we use cookies in our privacy policy. By continuing to use the site, or by pressing agree, you are giving your consent to our use of cookies.
login | register
0 film ratings
wetwillies

Celluloid Junkie - 3780 Film Ratings

Member Since: Aug 21, 2009

Location: Brooklyn, NY, USA

more Recent Ratings
85 57% Small Axe: Lovers Rock (2020) - Jan 26, 2021
"Viewed January 25, 2021."
85 57% Small Axe: Mangrove (2020) - Jan 25, 2021
"Viewed January 24, 2021. "
85 57% American Utopia (2020) - Jan 24, 2021
"Viewed January 23, 2021. Doesn't quite rise to the level of great cinema like Stop Making Sense does, but it almost doesn't seem fair to compare the two. "
75 25% She Married Her Boss (1935) - Jan 24, 2021
"Viewed January 23, 2021. "
90 79% Remember My Name (1978) - Jan 24, 2021
"Viewed January 23, 2021. Harrowing, deeply felt drama. Alan Rudolph’s films are populated by couples with complicated, often violent pasts, which they have to square with their overwhelming passion for each other. In films like Choose Me or Trouble in Mind, Rudolph renders this dynamic with a gauzy dream-noir romanticism and a quirky sense of humor that takes off the edges a bit. But Remember My Name is all edges. "
85 57% Sudden Death (1995) - Jan 23, 2021
"Viewed January 22, 2021. "
75 25% 11 Harrowhouse (1974) - Jan 23, 2021
"Viewed January 21, 2021."
40 2% The Vast of Night (2020) - Jan 21, 2021
"Viewed January 20, 2021. Irritating. So many of the worst trends of current cinema - relentless posturing meant to emulate 80s Hollywood legends (Spielberg, Carpenter, Dante), needlessly elaborate tracking shots that mostly drawn attention to how ugly and ill-conceived they are, annoying attempts at kitsch - applied to a very thin story."
80 36% The Brink's Job (1978) - Jan 21, 2021
"Viewed January 20, 2021. Very likable with a great cast of legendary 70s character actors, but it could have used a few more sequences that harness Friedkin's gifts for tension and suspense."
60 10% She Dies Tomorrow (2020) - Jan 20, 2021
"Viewed January 19, 2021. Strongest when it's funny in a quietly absurd way, but it gradually falls apart because it doesn't successfully heighten its concept. I at least appreciated that it didn't end with, like, a shot of the entire world crumbling in fear. "