wizzzowski

wizzzowski
Movie Buff - 492 Film Ratings
Member Since: 21 Aug 2013
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

85 78% The Silence of the Lambs (1991) - Rated 22 Aug 2013
80 72% 13 Assassins (2010) - Rated 22 Aug 2013
94 97% Cloud Atlas (2012) - Rated 22 Aug 2013
"This movie shot for the stars which is just all I can want from an artist. Pretensions don't exist in the craft here. The filmmakers are aware of the material and don't treat it in a heavy handed manner. It is entertaining through and through, every vignette had me interested. The film's scope may trick someone into feeling the film is pretentious, but when you see past that and look at the honest fun presented, you can be sure it's an honest attempt."
96 99% Barry Lyndon (1975) - Rated 22 Aug 2013
93 97% Bicycle Thieves (1948) - Rated 22 Aug 2013
75 60% The Place Beyond the Pines (2013) - Rated 22 Aug 2013
"This movie was ambitious, which is honestly all I ever want to ask out of a director and producer. That said, there's some third act issues with the characters that leave a poor taste in my mouth. Watch it for the craft, structure, and first two vignettes. A daring movie indeed in a time where they're needed."
70 45% Mr. Brooks (2007) - Rated 22 Aug 2013
92 96% Planet Earth (2006) - Rated 22 Aug 2013
90 93% Raiders of the Lost Ark (1981) - Rated 22 Aug 2013
69 40% Jerry Maguire (1996) - Rated 22 Aug 2013