Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Atlas Shrugged Pt. 2 se...
the Blog DVD Report - January 31s...
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
djross
Cinema Addict - 2491 Films Ranked
Member Since: Apr 15, 2006
Location: Melbourne, Australia
Age: 41
Gender: Male
Message Sent!
500 characters left
Bio: A score between 91 and 100 indicates a masterpiece.

en.wikipedia.org/wiki/Daniel_Ross_(philosopher)
Recent Rankings
80 Hugo (2011) - Jan 31, 2012
Mini-Review: Some clunkiness and schmaltz is more than made up for by a celebration of the magic of cinema that is also (in muted fashion, perhaps, that is, subtly) an investigation of the fabrication of dreams and its relation to the Unheimliche and to Spalanzani's (that is, Hoffmann's) Olimpia, and the relation of all this to the world's becoming a machine, such that behind the adoration of the cinematic fantastic can be detected hints of a coming global infernal. 3D at times impressive but distracting.
70 The Cube (1969) - Jan 25, 2012
Mini-Review: Very interesting, inventive and amusing teleplay on existential themes, and that is in a way a variation on the theme of "The Exterminating Angel." A fairly high-quality version available at: http://video.google.com/videoplay?docid=3907143513685066286
45 Wheels That Go (1967) - Jan 25, 2012
Mini-Review: Somewhat evocative one-minute short.
50 Ripples (1967) - Jan 25, 2012
Mini-Review: The concept of ripples is kind of interesting, and the editing here is also complex and kind of interesting.
70 Time Piece (1965) - Jan 25, 2012
Mini-Review: Inventive, interesting, amusing and enjoyable.
65 Tales from Muppetland: The Frog Prince (1971) - Jan 25, 2012
Mini-Review: My recollection from many years ago is that this was pretty good.
55 Battlestar Galactica (2003) - Jan 21, 2012
Mini-Review: Above-average miniseries, difficult to score as it is designed to set up a subsequent television series (that I have not seen at the time of ranking). Goes out of its way to avoid some of the more stale clichés of these types of shows, attempting to flesh out its characters and develop a sense of pathos, and benefitting from a highly percussive score, as opposed to the orchestral work more prevalent in this genre. Highlight: the commander eating noodles on the floor.
60 The Shock Doctrine (2007) - Jan 18, 2012
Mini-Review: Conveys Klein's basic premise clearly enough: that shock-induced trauma disorients minds, and that Milton Friedman sold this idea to governments as the path through which they could introduce neoliberal economic policies. To this should be added an analysis of the way in which a society of "permanent innovation" such as ours persists in a state of continuous "disadjustment" between the technical and other spheres, and that this amounts to a kind of permanent shock that is similarly exploitable.
25 The Hills Have Eyes (2006) - Jan 17, 2012
Mini-Review: Weak characterization and unconvincing motivation do not help this remake (of Hooper's "Texas Chainsaw Massacre," before anything else) that starts slow, then gives away the horror in favour of a (still gory) battle between regular folk and "others," in which, somewhat bizarrely, at least as much gore is perpetrated by the protagonist family, and in which a "Democrat" learns to shoot and kill (and thus to become a man). The surviving members are united in triumph and grief. Not for me.
70 Les demoiselles ont eu 25 ans (1993) - Jan 16, 2012
Mini-Review: Very nicely done reflection, 25 years later, on one of the most beautiful moments in cinematic history, and also, for more than one reason, one of the saddest.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with djross. Why not go rank more films, then come back and check it out again?