seals

Bio: Alien lowlife slacker goon.
North of Boggy Creek. East of Yucca Flats.
I rate stuff on a scale of 1-10.
Every movie I've seen (or re-seen) since 1/1/2020.
North of Boggy Creek. East of Yucca Flats.
I rate stuff on a scale of 1-10.
Every movie I've seen (or re-seen) since 1/1/2020.
Check out seals's...
10 95% | Cop Land (1997) - Feb 22, 2021
"rewatch. I don’t care how much differently this plays now, in 2021. it’s still a tremendously easy, effortlessly engaging watch. it’s like if a Springsteen song were a cop movie."
|
10 95% | Nobody's Fool (1994) - Feb 14, 2021
"rewatch. keep telling yourself...it's only a movie...it's only a movie...it's only a movie..."
|
1 5% | Boyz in the Wood (2019) - Feb 13, 2021
"it's a teenage VERY BAD THINGS in the Scottish highlands. aka it is the very definition of Not My Thing. almost unwatchable."
|
8 81% | Judas and the Black Messiah (2021) - Feb 13, 2021
"Fred Hampton’s story is such a tragic, shameful piece of American history. raise your hand if you’ve heard it. thought so."
|
6 60% | Once Were Brothers: Robbie Robertson and the Band (2020) - Feb 09, 2021
"the Robbie Robertson story. written, directed, and executive produced by Robbie Robertson. starring Robbie Robertson.......and the Band. self-aggrandizing AF, but it didn’t bother me too much. cool music, at least."
|
4 30% | Bad Company (1972) - Feb 06, 2021
"The Lil Wild Bunch, or Scamps Out West."
|
4 30% | J.R. 'Bob' Dobbs and the Church of the SubGenius (2019) - Feb 03, 2021
"whatever floats your boat, man. I've got a couple cousins who are into the whole LARPing thing too."
|
1 5% | The Very Excellent Mr. Dundee (2020) - Feb 01, 2021
"my favorite part: the producer guy hands Hogan a giant stuffed crocodile and then says to him "it's a crocodile." thanks, producer guy!"
|
5 45% | Jesus Camp (2006) - Feb 01, 2021
"rewatch because daughter wanted to see it and it's currently free on Hulu. do yourself a favor and don't look up any of these fuckers on Facebook."
|
4 30% | Chick Fight (2020) - Feb 01, 2021
"I'll watch anything that promises chicks fighting but this is awfully frigging shallow/lazy. at least a tiny bit of character development would've been nice. also any time a pair of dudes write/direct a movie wherein a bunch of women are required to wrestle in their underpants I get a little suspicious but that's just me probably."
|