Debaser

debaser_ii
Flick Fan - 17 Film Ratings
Member Since: 04 Jan 2013
Location: Union, New Jersey, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: I\'m an aspiring film maker who oftentimes procrastinates heavily. I want to create works that are a celebration of the films and tv shows that I came to love.

more Recent Ratings

95 91% Hugo (2011) - Rated 25 Apr 2013
80 32% Machuca (2004) - Rated 25 Apr 2013
"I'm not familiar at all with Chile's political history but I'm a sucker for coming of age films. It's predictable but still great to watch."
94 85% The Silence of the Lambs (1991) - Rated 25 Apr 2013
"A sadistic film complete with jizz throwing and face slicing goodness."
79 26% The Collection (2012) - Rated 25 Apr 2013
"Better than the first, more elaborate and visually nasty ways to kill and torture humans. Great ending."
75 20% The Collector (2007) - Rated 25 Apr 2013
"It's essentially Saw in a booby trapped house, but there's several differences that makes it worth the watch."
99 97% Django Unchained (2012) - Rated 25 Apr 2013
"Seen it twice. Truely gritty and dangerous western with absolutely captivating performances from big time actors who lose themselves within their characters. Bringing out unique performances from Dicaprio and Jackson. Everyline is a punch and there's never a dull moment."
70 8% Oz the Great and Powerful (2013) - Rated 25 Apr 2013
"Mila Kunis is terrible. But everything else is just ok."
90 55% District 9 (2009) - Rated 25 Apr 2013
"Great acting. Great immersion of fake cgi aliens and humans on screen. Good Action. No unnecessary twist. Great film."
90 55% Iron Man (2008) - Rated 25 Apr 2013
"A great entry into a series I didn't know much about prior to seeing it. RDJ sells this movie singlehandedly."
90 55% In the Heat of the Night (1967) - Rated 25 Apr 2013
"Suspenseful racial drama, tensions rise to their boiling points. Great acting all around. Loved this film."