kael

kael
Flick Fan - 56 Film Ratings
Member Since: 05 Sep 2018
Location: USA
Age: 104
It is not possible to generate TCIs with this account, because it doesn't have enough breadth in ratings.

more Recent Ratings

1 All the Way Home (1963) - Rated 31 Oct 2020
"It's terribly earnest, pictorial, and well-intentioned. And a terrible mistake. Robert Preston had been a favorite actor of Agee's, but he's clearly in the wrong age bracket to play a young married man, and even the lovely Jean Simmons can't do anything to save her role as his wife, who soon becomes his widow."
1 All the King's Men (1949) - Rated 31 Oct 2020
"It's by no means a great film, but it moves along"
1 All That Heaven Allows (1955) - Rated 31 Oct 2020
"A trashy love story about the attraction between a natural man (Rock Hudson, as a New England tree surgeon) and a frustrated-byrespectability rich widow (Jane Wyman) who is some fifteen years older than he and has two grown children."
1 All Screwed Up (1974) - Rated 31 Oct 2020
"It's a noisy, sprawling, incident-filled, slice-of-life comedy-melodrama about the corruption of the Sicilians who go to Milan."
1 All Quiet on the Western Front (1930) - Rated 31 Oct 2020
"Over a hundred million people have gone to theatres to see it andhave-perhaps-responded to its pacifist message. One could be cynical about the results, but the film itself does not invite cynical reactions, and the fact that it has frequently been banned in countries preparing for war suggests that it makes militarists uncomfortable"
1 All of Me (1984) - Rated 31 Oct 2020
"Parts of this picture give viewers the kind of giddy pleasure that is often what we most want from the movies."
1 All Night Long (1981) - Rated 31 Oct 2020
"This sophisticated slapstick romance starring Gene Hackman and Barbra Streisand is a happy surprise"
1 All My Sons (1948) - Rated 31 Oct 2020
"Arthur Miller conceived this idearidden melodrama, and Irving Reis directed it. Surprisingly, it does work up some energy, but by then you have to be a little saintly to care."
1 All Fall Down (1962) - Rated 31 Oct 2020
"Suggested party game: ask your friends to tell about the summer they grew up. The one who tells the best lie has a promising career ahead as a Hollywood screenwriter"
1 All About Eve (1950) - Rated 31 Oct 2020
"Ersatz art of a very high grade, and one of the most enjoyable movies ever made... The scriptwriterdirector Joseph L. Mankiewicz's bad taste, exhibited with verve, is more fun than careful, mousy, dehydrated good taste. His nonsense about "theatre" is saved by one performance that is the real thing: Bette Davis is at her most instinctive and assured."