killersmalls

killersmalls
Cinema Addict - 1392 Film Ratings
Member Since: 13 Jan 2012
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

75 46% Down by Law (1986) - Rated 17 Feb 2012
75 46% Loves of a Blonde (1965) - Rated 15 Feb 2012
70 34% Crazy, Stupid, Love (2011) - Rated 15 Feb 2012
80 62% The Tree of Life (2011) - Rated 12 Feb 2012
80 62% The Trip (2010) - Rated 10 Feb 2012
80 62% Susana (1951) - Rated 07 Feb 2012
80 62% The Girlfriend Experience (2009) - Rated 06 Feb 2012
90 91% The Sweet Hereafter (1997) - Rated 06 Feb 2012
85 78% Phenomena (1985) - Rated 05 Feb 2012
70 34% The Thing (2011) - Rated 04 Feb 2012
"It doesn't get nearly the mileage out of its atmosphere of paranoia that its "sequel" does. The CGI doesn't live up to Rob Botin's practical effects work either. It is, however, still an entertaining story with some interesting ideas the original/sequel didn't explore."