Miss Marple

miss_marple
Film Freak - 965 Film Ratings
Member Since: 30 Jan 2011
Location: Thessaloniki, Greece
Age: 37

more Featured Reviews

100 98% I, Claudius I, Claudius (1976) - Rated 15 Nov 2011
"I think everyone should see these films right now :-)"
80 71% Young Frankenstein Young Frankenstein (1974) - Rated 29 Oct 2011
"It is a really funny film, an excellent way to spend time."
75 57% A Pure Formality A Pure Formality (1994) - Rated 10 Aug 2011
"Un film avec musique magnifique :)"
100 98% Persepolis Persepolis (2007) - Rated 15 Oct 2011
"I really wasn't expecting this to be as good as it was, a really good movie. This it not a political commentary or a history film. This is through the eyes of Marjane.. ! Great scene with God and Karl Marx!"
75 57% The Wrong Man The Wrong Man (1956) - Rated 17 Aug 2011
"Henry Fonda is the perfect "wrong" man, he says a lot with his eye movements !"
75 57% Pina Pina (2011) - Rated 16 Oct 2011
"A 3D documentary, hmm.. I hate 3D, but this seems to be very interesting. And it's Germany's official work, that counts for something. My only issue is that I wanted to know more about Pina's life, but this would have probably influenced me before seeing this film."
75 57% Girl, Interrupted Girl, Interrupted (1999) - Rated 08 Nov 2011
"" Razors pain you, rivers are damp acid stains you, drugs cause cramp.. guns aren't lawful, nooses give gas smells awful, you might as well live.""
100 98% The 400 Blows The 400 Blows (1959) - Rated 23 Oct 2011
"This film shows us the difference between a child's world and an adult's.You need to see this."
90 88% All the President\ All the President's Men (1976) - Rated 27 Oct 2011
""I have a wife and a family and a dog and a cat." :p"
80 71% Snoopy Come Home Snoopy Come Home (1972) - Rated 23 Oct 2011
"What an independent dog ! P.S. :Lucy was and is one of my favorite animated character :)"