Newsome92
Flick Fan - 39 Film Ratings
Member Since: 19 Jan 2013
Location: Mandurah, Western Australia, Australia
Age: 31
Recent Ratings
Check out Newsome92's...
86 70% | The Princess and the Frog (2009) - Rated 16 May 2013
"JAZZ MUSIC! Okay, breathe. I thought this was a Disney classic as soon as it started. The villain was awesome, the sidekicks were funny and interesting and Tiana was always going to be a Disney princess to remember. New Orleans was the best setting for this tale and it was handled so well. Now, i shed a tear for the end of hand drawn animation from Disney, but it went out with a bang, not an expected whimper."
|
99 96% | The Hobbit: An Unexpected Journey (2012) - Rated 10 May 2013
"Perfect film. Songs were awesome, costume, score, action, special effects, all aspects of this film are just soo awesome. Martin Freeman was born for this role and the 13 dwarves are just brilliant. It was just so nice to see things from the world that wasn't in the book like the white council (omfg SARUMAN), Radagast, Azog, Dol Guldur and the flash forward to just before the long expected party. Cannot find a single fault with this film. Loses 1 point for burp and fart jokes."
|
87 73% | Wreck-It Ralph (2012) - Rated 10 May 2013
"This film probably wouldn't be that good if you don't like video games. If you do, it really is just so awesome. Its funny, the action is awesome, the acting and animation is superb and the references are just perfect. The only qualm I had that is that too much of it was set in Sugar Rush world for me, i would have liked to see more worlds and more kind of games. Also, The Glitch was just really annoying, not sweet and cute. On the upside, there was a lot of twists I did not see coming."
|
70 33% | Space Jam (1996) - Rated 10 May 2013
"Contrary to popular belief, I don't think Michael Jordan is that bad an actor. I thought the comedy was awesome (not Disney awesome, but still) and the actors were awesome, Murray and Knight in particular. Not as good as i remember, but still very good. The live action bits let the film down, but the cartoons pick it back up. Still, its no Disney movie."
|
77 44% | Conan the Barbarian (2011) - Rated 08 Apr 2013
"Was not expecting to like this film. It feels like an 80s film with today's graphics. Jason Momoa bring what he brought in Game of Thrones and more. He is brilliant in the role and The action was great. Again, was a little 80's in its plot, costumes, characters and script, but if you like that then its pretty awesome. If you're looking for testosterone filled action with some pretty cool actors, awesome fight scenes and next to no humour, then this is the film for you."
|
82 57% | Real Steel (2011) - Rated 04 Apr 2013
"Hugh Jackman is just great in everything. It really made me care for the robot. Made me smile and the story, while not too original, was still awesome. Big downside was that annoying kid (where did all the awesome kid actors go?), but did not ruin the film."
|
56 11% | Reason and Emotion (1943) - Rated 03 Apr 2013
"Actually rather intelligent for a propaganda piece. Still on the weird side, but watchable."
|
95 91% | The Reichenbach Fall (2012) - Rated 03 Apr 2013
"I have no idea how they will ever top this one. This was a perfect episode. I was laughing, i was crying, i was literally on the edge of my seat. If it wasnt so sad, i would have watched it 100 times already. I really love the plot, the acting, the set pieces, the script, everything. Also ANDREW SCOTT i want to take him home with me!!!"
|
83 60% | The Hounds of Baskerville (2012) - Rated 01 Apr 2013
"Brilliant plot, definitely didnt see that one coming. Fantastic acting once again and the locations were awesome. One of the more funnier episodes of Sherlock, it really was quite a powerful episode, considering its subject matter and how it has been handled in the past."
|
69 29% | Hugo (2011) - Rated 28 Mar 2013
"Fantastic beginning, really awesome to see some very small but cool stories in the station. The continuity errors were a little blatant, but the story and the characters were nice and well written. Did not like Asa Butterfield (thought he was much better in the boy in striped pajamas), but all the other actors were pretty awesome. The ending was rather touching though..."
|