Criticker.com - Film Recommendations and Community
currently at ...
the Forum Guess the movie from th...
the Blog DVD Report - May 29th
login | register
0 films ranked
You Explore Interact Resources
Search
Profile All Your Rankings Starred Reviews Your Best TCIs PSIs Kumpels Wishlist
Random Film
Room237
Flick Fan - 24 Films Ranked
Member Since: Aug 18, 2009
Location: LA, Ca, USA
Recent Rankings
90 The Matrix (1999) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Neo, a down-on-his-luck computer salesman, takes a red pill and gets digitized into the interweb where he learns about life, love and the true meaning of happiness. Basically the story of Christ told for the Nintendo generation.
75 Lost in Translation (2003) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Apparently Bill Murray has been attending random NY hipster party's where he does something bizarre then whispers "Nobody will ever believe you." Also he was in Rushmore for which he received the posthumous Punctuality award. p.s. The whisper at the end of the movie - "I have to be leaving but, I won't let that come between us. OK?" now you know.
89 Friday (1995) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Autobiographical film depicting the trials and tribulations of a youth (Oscar Nominee O'Shea Jackson) growing up in the dirty south. Fun Fact: The title of the film came from the best selling calendar published by the Anne Geddes corp.
95 Fight Club (1999) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Did you know that urine is sterile. You can drink it. What about industry slag for "Flight Attendant?"..."Air Mattress". The movie was so successful they made it into a book and an internet website.
85 Dazed and Confused (1993) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Weed, high school girls that never get any older, Parker Posey pre Pussycats, Adam Goldberg professing his need to dance. If this film doesn't remind you of what It was like on the last day of school at a high school in a small town in Texas in 1976 then nothing will.
85 Boogie Nights (1997) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Roller chick gets nailed by a foot long. And I'm not talking about the Subway kind. Everything after that is a bit of a blur.
95 Battle Royale (2000) - Aug 19, 2009
Mini-Review: There's a scene in the beginning of this movie where a smart mouth teen gets his head blown off. Everything after that is puuuuure gravy. I heard that all the actors in this movie are J-pop stars. That's would be like making a movie where Miley, Effron, Spears, Timberlake, etc all get murdered in disturbingly gruesome ways. That's one Ameremake I can get behind.
70 Field of Dreams (1989) - Aug 19, 2009
Mini-Review: Perhaps the best baseball buddy film ever made. Sure there's not really that much actual baseball in it and calling Costner and Darth Vader's voice "buddies" might be a stretch but any movie based on building a diamond that summons famous ghosts makes it a-okay in my bible.
30 Godzilla (1998) - Aug 19, 2009
Mini-Review: A giant lizard attacking NY sounds like a premise pretty hard to eff up but that's something they pull off spectacularly in this turd. Do not see this movie, not even for camp value.
88 District 9 (2009) - Aug 18, 2009
Mini-Review: Basically a remake of Waiting for Godot only your the one waiting for Godot and Godot is named Wikus Van De Merwe's ball sac. But once he finally does arrive the special effects are much better then any french tragicomedy I've ever seen. There's also some political/racial undertones happening but luckily they're done so clumsily you'll hardly even notice.
 
Your Films in Common
You don't have any film rankings in common with Room237. Why not go rank more films, then come back and check it out again?