cweiselberg

cweiselberg
Flick Fan - 64 Film Ratings
Member Since: 28 Sep 2008
Location: New York, USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs
Bio: Film/English Student - Musician - Pirate

more Recent Ratings

86 67% Vanilla Sky (2001) - Rated 28 Sep 2008
"This film twists and turns every chance it gets. Confusing as hell, it becomes powerful once its secrets are unlocked. Bear with the confusion! This one is totally worth it!"
87 71% The Life Aquatic with Steve Zissou (2004) - Rated 28 Sep 2008
"Wes Anderson rocks and I don't think Bill Murray could have become more of a credible indie film star then under Anderson's Direction. This movie is absurdly ridiculous and requires an imagination to understand its humor. It is incredibly funny and unique. A must-see for Anderson, Murray or Comedy fans alike."
99 96% Donnie Darko (2001) - Rated 28 Sep 2008
"Another of my favorites. Donnie Darko is the kind of movie that you can view 600 times and still see something fresh each time you toss the DVD on. Jake Gyllenhaal is forever this troubled teen in my mind, no matter which role he may be in. I cannot express my love for this movie and its complexities in text, it is something that needs to be seen."
100 98% Fight Club (1999) - Rated 28 Sep 2008
"One of my favorite movies of all time based on a book by one of my favorite authors, starring some of my favorite actors. This movie has been criticized for having views similar to those of Nazis or like groups. Although at its core it is nothing more then a love story If you are ready to question everything you've ever believed in or been told by a parent Fight Club is your movie I can't view Brad Pitt or Ed Norton as anyone but the characters they play in this film anymore."
85 55% The Truman Show (1998) - Rated 28 Sep 2008
"Another great Jim Carrey performance. This is an ingenious film. The funny thing is I remember seeing this before the concept of reality TV made something like 'The Truman Show' and actual possibility..."
60 22% 25th Hour (2002) - Rated 28 Sep 2008
"This movie seems like it would be great. All the acting is great. Something is just wrong about this flick though. It lacks something."
78 26% Analyze This (1999) - Rated 28 Sep 2008
82 42% A Scanner Darkly (2006) - Rated 28 Sep 2008
"A really great film. The rotoscoping technique that Linklater uses just makes for such beautiful movies. Reeves isn't as much of a dumbass in this as he is normally. Robert Downey Jr. is hilarious in his role. It is hard to go wrong with a Phillip K. Dick adaptation and Scanner Darkly does not disappoint."
85 55% Gladiator (2000) - Rated 28 Sep 2008
"This film is a little dated now but that does not make it any less impressive by any means. I don't usually like Ridley Scott, Russell Crowe, or movies hyped as largely as this one BUT this is a truly great movie. I cannot lie..."
82 42% Spaceballs (1987) - Rated 28 Sep 2008
"Funny as hell. One of Mel Brooks' best. See it .."