gatoquente

Bio: loves these movie genres: horror, suspense thriller, sci-fi, nature, psycho-type, action, musical.
Recent Ratings
Check out gatoquente's...
89 34% | The Borderlands (2013) - Apr 24, 2021
"Similar to Blair Witch Project but using CCTVs to record the paranormal. Its mystique lies in blending religious history, esoteric symbolism, and atheistic modernity. Love its laidback English country setting, which heightens the thrill and somehow lends credence to the story especially the end part, which pushed me to search the net if it ever happened in real life. MY SCORING: 99-96=Great; 95-90=Very good; 89-85=Good; 84-80=So-so; 79-70=Boring; 69-1=Forget it"
|
99 98% | George Carlin: You Are All Diseased (1999) - Apr 20, 2021
"What a witty jester! His memory is also amazing! He fires words like a machine gun, and flowering them with comic body language and facial expression, he always nails down his message with a hearty laughter from the audience. Truly a Houdini in stand-up comedy! MY SCORING: 99-96=Great; 95-90=Very good; 89-85=Good; 84-80=So-so; 79-70=Boring; 69-1=Forget it"
|
84 19% | The Breakfast Club (1985) - Apr 20, 2021
"Only the last scene shines, unwrapping the gem in the story: That each one of us has a spark of all the positive and negative aspects a human being can muster regardless of color, race, or creed. But the film took too long to unravel it, causing ennui along the way. Worse, if you weren't coming from a rich country, you'd wonder what on earth these spoiled brats were complaining about? MY SCORING: 99-96=Great; 95-90=Very good; 89-85=Good; 84-80=So-so; 79-70=Boring; 69-1=Forget it"
|
85 22% | The New Land (1972) - Apr 18, 2021
"First half is OK, and the rest is dragging. Spent so much time on desert scenes, repeating the same piece of wasteland for so long it weakened the story's coherence. The director should have simply narrated the gold rush adventure, just like what he did at the end when the main actor passed away. That part was cool (perhaps because I was already bored?) MY SCORING: 99-96=Great; 95-90=Very good; 89-85=Good; 84-80=So-so; 79-70=Boring; 69-1=Forget it"
|
97 90% | The Maze Runner (2014) - Apr 06, 2021
"A child's play turned into hitech movie and wonderfully executed! Unabated suspense. Trickles of info to decode each maze secret. The will to survive over the numbing sting of fear. All these themes in the movie kept me on edge from start to finish. Awesome! MY SCORING: 99-96=Great; 95-90=Very good; 89-85=Good; 84-80=So-so; 79-70=Boring; 69-1=Forget it"
|
96 81% | Haunted (1995) - Apr 05, 2021
"The only horror movie that surprises me with more romance and lovely scenes than fearsome ghouls and creepy shadows. I love its soundtracks. Overall, it's a fresh breather from the usual heart-stopping horror flicks. MY SCORING: 99-96=Great; 95-90=Very good; 89-85=Good; 84-80=So-so; 79-70=Boring; 69-1=Forget it"
|
80 13% | Late Phases (2014) - Apr 03, 2021
"The setting was a plus, but the werewolves were a dismal flop with their obvious suits bought from a rundown toy shop. The hairy suits were so fitting they etched the actors' fat round legs instead of thin bowed doggy limbs. Cheap crap. Wait... is this a horror flick or a comedy? MY SCORING: 99-96=Great; 95-90=Very good; 89-85=Good; 84-80=So-so; 79-70=Boring; 69-1=Forget it"
|
87 28% | The Green Mile (1999) - Apr 02, 2021
"So much emotion was invested in this movie, but somehow it couldn't translate it to the viewers to evoke the same from them. Its added supernatural side further alienated its audience (except perhaps for the few who are superstitious). It's a far cry from "Shawshank Redemption", which was also shot in prison among hardened criminals, but was superbly done. MY SCORING: 99-96=Great; 95-90=Very good; 89-85=Good; 84-80=So-so; 79-70=Boring; 69-1=Forget it"
|
1 0% | Idiocracy (2006) - Apr 02, 2021
"The movie truly lives up to its title--an idiotic story indeed! Despite its being labeled as a comedy, it's not funny at all. Rather, it's downright stupid and annoying. Our continually advancing civilization since cavemen era debunks the plot's premise. Ergo, it's unbelievably absurd. Won't take counting up to 50 and you want to shut it off forever. What a waste! MY SCORING: 99-96=Great; 95-90=Very good; 89-85=Good; 84-80=So-so; 79-70=Boring; 69-1=Forget it"
|
85 22% | Raya and the Last Dragon (2021) - Apr 02, 2021
"The animation isn't that great. Also, the new songs aren't memorable. These 2 considerations seem far away from the usual Walt Disney animated movie. Except for the few touching episodes, Raya becomes another mediocre film. MY SCORING: 99-96=Great; 95-90=Very good; 89-85=Good; 84-80=So-so; 79-70=Boring; 69-1=Forget it"
|