jeg2
Recent Ratings
Check out jeg2's...
85 96% | The Imitation Game (2014) - Rated 31 Jan 2015
"Security issues long prevented public recognition of thinkers like Tommy Flowers, John Atanasoff, and Alan Turing (the subject of this film). Benedict Cumberbatch's portrayal of him generates a delicious approach-avoidance conflict for the viewer. Artistic treatment of leadership, genius, love, Asperger's syndrome, politics, and the frustrations of problem solving in a tense environment help this film succeed at many levels. Solid casting and directing provide entertainment and enlightenment."
|
70 81% | The Lone Ranger (2013) - Rated 04 Jan 2015
"Radio fans of the Lone Ranger (like myself, age 73) might appreciate this film much more than those unfamiliar with the 1940's version. This is a delicious parody, from the wooden, reluctant ranger and stereotyped citizenry to the cynical, sass-talking Tonto. The hilarious action scenes provide entertainment with a touch of nostalgia."
|
75 89% | Her (2013) - Rated 04 Jan 2015
"This is a wry examination of Turing's Test that requires a bit of patience on the part of the viewer. Scarlett Johansson proves she can act without her body, and Phoenix provides an appropriate combination of curiosity, loneliness, lust, and befuddlement as he deals with a uniquely evolving lover. The moral issues here are both humorous and surprisingly deep."
|
20 1% | The Last Days on Mars (2013) - Rated 04 Jan 2015 |
85 96% | Whiplash (2014) - Rated 04 Jan 2015
"What is the cost of perfection? J.K. Simmons is a musical version of Bobby Knight, Steve Jobs, Nurse Ratched and any ruthless corporate dictator who believes that the very best only comes from an ordeal of pain and humiliation. Sadly, they mean well, but they confuse motivation with victimization, and they refuse to acknowledge the huge price paid by the people under their authority who do not meet their standards. Simmons' s performance is, and probably will remain, the role of his career."
|
55 35% | Australia (2008) - Rated 28 Jun 2014 |
80 93% | Midnight in Paris (2011) - Rated 28 Jun 2014
"This film transcends its light theme and gives us a hilarious history of the Lost Generation. The portrayals of the famous ex-pats of the '20's, especially Gertrude Stein and Ernest Hemingway, fit their reputations well."
|
70 81% | Moonrise Kingdom (2012) - Rated 28 Jun 2014
"A clever film about clueless love."
|
60 52% | In the Valley of Elah (2007) - Rated 28 Jun 2014 |
1 0% | Plan 9 from Outer Space (1959) - Rated 28 Jun 2014
"Granted, this is camp at its lowest level, but it is so bad that it is bad."
|