marioinblack

marioinblack
Flick Fan - 81 Film Ratings
Member Since: 01 Sep 2014
Location: Saint Petersburg, Florida, USA

more Recent Ratings

45 8% Gone with the Wind (1939) - Rated 24 Nov 2014
"I feel silly by adding a qualifier on this, but this is a well made movie. However, it's hard to rank a movie highly that influences a wave of nostalgia for the old south."
91 77% Chinatown (1974) - Rated 24 Nov 2014
88 70% Young Frankenstein (1974) - Rated 18 Nov 2014
75 24% Dial M for Murder (1954) - Rated 18 Nov 2014
85 61% Toy Story (1995) - Rated 18 Nov 2014
95 86% All Quiet on the Western Front (1930) - Rated 16 Nov 2014
78 30% Marty (1955) - Rated 16 Nov 2014
"Certainly a by the numbers movie in todays world, but it has a lot of heart not seen in films of this genre. Borgnine's performance is memorable even though the movie is not quite as memorable."
83 52% The Thing (1982) - Rated 16 Nov 2014
80 38% Full Metal Jacket (1987) - Rated 05 Nov 2014
80 38% Paths of Glory (1957) - Rated 05 Nov 2014