Marlotte

marlotte
Movie Buff - 485 Film Ratings
Member Since: 27 Apr 2021
Location: Canada
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

75 70% The Edge of Seventeen (2016) - Rated 28 Mar 2024
35 3% Irish Wish (2024) - Rated 19 Mar 2024
50 8% Knock Knock (2015) - Rated 19 Mar 2024
60 23% Foe (2023) - Rated 12 Mar 2024
40 4% The Voyeurs (2021) - Rated 12 Mar 2024
70 53% Love at First Sight (2023) - Rated 12 Mar 2024
80 81% The Northman (2022) - Rated 04 Mar 2024
65 36% The Last Voyage of the Demeter (2023) - Rated 26 Feb 2024
"I enjoyed this movie for what it was but I still feel like there is so much wasted potential here. When I first head about the film, I immediately knew it would be right up my alley. The first half remined me a lot of one of my all time favourites, The Mummy (1999). Unfortunately, these feelings of horror adventure nostalgia were short lived. The poor writing and some of the acting severely hurt what had potential to be a great movie."
80 81% Suspiria (2018) - Rated 23 Feb 2024
80 81% Wind River (2017) - Rated 12 Feb 2024