michael.h
Recent Ratings
Check out michael.h's...
94 70% | The Godfather (1972) - Rated 08 Aug 2024 |
90 40% | The Orville (2017) - Rated 08 Aug 2024 |
100 96% | Gravity Falls (2012) - Rated 08 Aug 2024 |
90 40% | Over the Garden Wall (2014) - Rated 08 Aug 2024 |
92 56% | The Blair Witch Project (1999) - Rated 11 Jul 2024
"Possibly the greatest horror movie ever. Doesn’t show the blair witch once, and truly builds to the end, and doesnt trip in front of the finish line like the sequel"
|
30 3% | Blair Witch (2016) - Rated 11 Jul 2024
"Good until they decided to add that bullshit about looking at the monster indirectly like some knockoff scp-096"
|
90 40% | Léon: The Professional (1994) - Rated 11 Jul 2024
"Excellent movie. Jean reno at his best, untethered by a less-than-stellar script. Anyone who thinks the movie is creepy is missing the point"
|
90 40% | Blade Runner 2049 (2017) - Rated 11 Jul 2024
"Soundtrack was a significant step down from the first, but vangelis is essentially the john williams of futuristic music, so this can be forgiven. Huge fan of the decision to use miniatures where possible, they age significantly better than cgi. The idea of getting to date a hologram ana de armas makes me feel almost okay about late stage capitalism"
|
89 23% | Tron: Legacy (2010) - Rated 11 Jul 2024
"Great movie: perfect soundtrack, so-so acting, killer visuals"
|
93 63% | Eternal Sunshine of the Spotless Mind (2004) - Rated 11 Jul 2024
"Near perfect movie, not great in terms of rewatchability, but knocks it out of the park otherwise, most accurate portrayal of a dream in cinema"
|