arnavsheth

arnavsheth
Flick Fan - 17 Film Ratings
Member Since: 18 Aug 2007
Location: San Francisco, CA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

69 26% Almost Famous (2000) - Rated 18 Aug 2007
""coming of age" story of an american kid and rock journalist wannabe in the heydey of american rock (the 70s). little too sappy and mainstream. typical of cameron crowe (jerry maguire) with love, ambition and a little teen angst thrown in for good measure."
71 35% The Court Jester (1955) - Rated 18 Aug 2007
"old-timey danny kaye film with the usual dancing, comedy and antics of kaye. nicely done, but not his best."
79 85% Cop Land (1997) - Rated 18 Aug 2007
59 8% Hero (2002) - Rated 18 Aug 2007
73 50% The Truman Show (1998) - Rated 18 Aug 2007
66 14% House of Flying Daggers (2004) - Rated 18 Aug 2007
78 73% Lost in Translation (2003) - Rated 18 Aug 2007
87 97% Lock, Stock and Two Smoking Barrels (1998) - Rated 18 Aug 2007
78 73% Edward Scissorhands (1990) - Rated 18 Aug 2007
77 58% Shakespeare in Love (1998) - Rated 18 Aug 2007