eitan62
Recent Ratings
Check out eitan62's...
80 58% | Howl's Moving Castle (2004) - Rated 23 Sep 2020 |
90 77% | Kwaidan (1964) - Rated 23 Sep 2020 |
90 77% | My Neighbor Totoro (1988) - Rated 23 Sep 2020 |
85 67% | Endless Poetry (2016) - Rated 23 Sep 2020 |
15 5% | La La Land (2016) - Rated 14 Jan 2017
"Continually mystified by critics and viewers claiming that Damien Chazelle is a great filmmaker and/or writer. His limited viewpoint is even more of a hindrance here than in "Whiplash." Unable to commit to or understand the over-the-top whimsy of early movie musicals which it is referencing, most numbers in this film fall flat. The movie only superficially touches on the experience of living in L.A. (and more specifically within the industry milieu) without truly understanding it."
|
80 58% | Train to Busan (2016) - Rated 04 Jan 2017 |
80 58% | Super (2011) - Rated 04 Jan 2017 |
95 88% | Arrival (2016) - Rated 04 Jan 2017 |
95 88% | Moonlight (2016) - Rated 04 Jan 2017 |
100 96% | Paper Moon (1973) - Rated 17 Jul 2015 |