manamana6671

manamana6671
Flick Fan - 68 Film Ratings
Member Since: 12 May 2015
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

35 10% Dark Places (2015) - Rated 12 Aug 2015
"A poorly tossed together adaptation of a very interesting, well-written book. Unlike the book, it had no idea how to make its characters feel like people and not plot devices, and didn't have the first clue how to build suspense and draw in its audience. If the plot sounds interesting to you, read the book and skip the movie."
50 25% Paper Towns (2015) - Rated 10 Aug 2015
"I feel like the actors brought as much charm to their characters as the script allowed, but Paper Towns is still every bit as dull, meaningless and forgettable as the book on which it's based. Unless you're a big fan of the book, or of John Green's work in general, I don't recommend it."
70 35% Zombeavers (2014) - Rated 26 Jul 2015
"I guess the rating I gave this may seem unreasonably high, but chances are that if you're watching a movie called Zombeavers, you're really just looking for something to laugh at and joke through with your buddies. It definitely delivers in that area, with a ridiculous premise, hilariously cheap effects, and really campy dialogue and characters. I enjoyed it a lot for those reasons, and I definitely recommend it for bad movie night."
20 0% The Loft (2015) - Rated 07 Jul 2015
"Whatever convinced you to watch The Loft, whatever you're trying to get out of the experience, it's not worth it. It's not engaging, it's not well-written, it's not sexy, it's not shocking, it's probably not even disastrous enough to give you good review material. Trust me, just don't."
45 19% Fifty Shades of Grey (2015) - Rated 30 Jun 2015
"I've heard that this is an improvement over the book, and I can believe that because I wouldn't call the film an absolute trainwreck. Mostly, it was just a snore fest that felt at least an hour longer than it was. There were moments where the horrible dialogue was laughably bad, but not nearly enough to make this an entertaining sit, even for shits and giggles."
89 83% Dope (2015) - Rated 30 Jun 2015
"Very original, laugh-out-loud hilarious, and wonderfully written. I enjoyed the hell out of this movie, especially because the main cast of characters (esp. the main protagonist) was so likeable and endearing. The message at the end is very hard-hitting and relevant. I really hope a lot of people see this movie. It does not deserve to be forgotten."
90 88% Inside Out (2015) - Rated 30 Jun 2015
"Pixar's best movie in years. Funny, imaginative, adorable, and with a very important message that I think both kids and adults will be able to understand and benefit from. And yes, I did cry. Tears streaming all down the face."
75 46% Legally Blonde (2001) - Rated 30 Jun 2015
"Good old cute, cheesy, girly comedy fun. If you're into that kind of thing, you'll probably enjoy this movie. I think what makes this so enjoyable is Reece Witherspoon's performance of the incredibly likeable main character. It also has some nice themes of not letting people's expectations of you keep you from being the person you know you can be, so that's a plus."
30 5% The Best of Me (2014) - Rated 12 Jun 2015
"Another addition to the "why did I even watch that" list. Unbelievably boring and uninspired."
47 22% Tomorrowland (2015) - Rated 31 May 2015
"I can definitely see that there was effort put into this movie, but the script was such a huge mess. Most of the film was spent just trying to figure out what the heck was going on, and what it all led up to was a decent message hammered in WAY too hard. Very disappointing."