MrSubstitute
Bio: I\'m an actor who just loves movies. I wanna watch as many as I can!
Recent Ratings
Check out MrSubstitute's...
50 28% | Charlie's Angels (2000) - Rated 17 Jul 2016
"While it is terribly dumb (and disappointingly sexist), the three leads do have chemistry and the action's decent enough."
|
85 71% | Skyfall (2012) - Rated 17 Jul 2016
"One of Bond's best outing's in years, a tense thriller that still manages to capture the fun of a globetrotting 007 adventure."
|
40 10% | Avatar (2009) - Rated 17 Jul 2016
"A bloated slog that's all window dressing, Avatar is a story that's been told better by at least three other people. This movie didn't just suck-- it blue."
|
90 92% | Spirited Away (2001) - Rated 17 Jul 2016
"One of those rare movies that fully engrosses you into its world. A beautifully animated fantasy that deserves a spot on the shelf right next to cartoon classics such as "Beauty and the Beast" and "The Iron GIant"."
|
50 28% | 13 Going on 30 (2004) - Rated 17 Jul 2016
"It's a charming enough rom-com, but the chemistry's not quite there and there are tropes-a-plenty."
|
55 39% | 2 Fast 2 Furious (2003) - Rated 17 Jul 2016
"While the action is just as thrilling as the last time, 2 Fast 2 Furious just doesn't have the same mileage as its predecessor."
|
75 46% | Gremlins (1984) - Rated 17 Jul 2016
"It's not as cute and cuddly as the film's mascot, GIzmo, and can be a little too cynical and cruel at times, but this 80's horror flick has still a lot of fun letting these creepy critters loose in a quiet community."
|
85 71% | Tootsie (1982) - Rated 17 Jul 2016
"Dustin Hoffman brings not only humor, but heart to this hilarious comedy, bolstered by a stellar supporting cast, and only held back by it's truly terrible soundtrack."
|
15 3% | AVP: Alien vs. Predator (2004) - Rated 17 Jul 2016
"Bland, forgettable, "Sunday on FX" fodder. Despite a promising premise, the tagline should've read, "Whoever wins, we snooze"."
|
85 71% | Airplane! (1980) - Rated 17 Jul 2016
"A spot-on satire that always brings on the laughs, even if some of the humor is a little outdated."
|