pzingg

Check out pzingg's...
88 52% | The Black Power Mixtape 1967-1975 (2011) - Mar 25, 2013
"Interesting way to do a documentary. Find an important archive of Swedish reports on protest and progress in 1960's America. Then have participants and music personalities comment on how the movements influenced them and reflect on seeing this foreign viewpoint 45 years on."
|
88 52% | Thérèse Raquin (1953) - Mar 25, 2013
"Vallone's and Signoret's acting is a bit stiff, but as usual for postwar France, all the rest is fine: character actors, dramatic framing (especially in 3-shots and wide-angle exteriors). Add this to your murder-on-the-train collection."
|
83 35% | Between us (2009) - Mar 24, 2013 |
83 35% | Passione: A Musical Adventure (2011) - Mar 24, 2013 |
88 52% | Bug (2007) - Mar 23, 2013 |
93 86% | Killer Joe (2012) - Mar 23, 2013
"Dialogue, cast and art and sound design all terrific. Over the top performances (Friedkin is not a subtle director). Thomas Haden Church plays possibly the dumbest character you have ever seen on film. Great spoof of Texan lowlife. Might put this stylistically up there with Altman's The Long Goodbye."
|
90 69% | Skyfall (2012) - Mar 20, 2013
"Roger Deakins should be the one getting the CGMG."
|
88 52% | Premium Rush (2012) - Mar 20, 2013
"Great visual effort for a comic book B-movie with a terrible script full of stereotypes, cop jokes, and witless heroes."
|
90 69% | Cosmopolis (2012) - Mar 15, 2013
"You smell like American Psycho with a touch of Naked Lunch, and a whiff of Existenz."
|
78 18% | The Son's Room (2001) - Mar 13, 2013
"If you like a humanist (psychoanalyst) point of view, this is your movie. Life is boring for the Italian bourgeoisie, yet it's not. Jasmine Trinca especially good in small but significant part of Moretti's daughter."
|