JetSetSoul
Bio: Editor of TheTwinGeeks.com
Recent Ratings
Check out JetSetSoul's...
100 90% | Under the Skin (2014) - Rated 02 Feb 2019
"My all-time favorite film. Inventive art study on gendering and how it shapes the human experience."
|
100 90% | Phantom Thread (2017) - Rated 02 Feb 2019
"Perfectly texture statement of intent: meticulous art can also be the most moving."
|
98 75% | Pan's Labyrinth (2006) - Rated 02 Feb 2019
"One of the best of its time. A master at work!"
|
48 9% | Keepers (2018) - Rated 02 Feb 2019
"I like lighthouses both symbolically and practically. I do not particularly like Gerard Butler symbolically or practically."
|
92 56% | Raw (2017) - Rated 02 Feb 2019
"Bloody great French horror."
|
83 34% | Shoplifters (2018) - Rated 02 Feb 2019
"Redefines family and right and wrong, a great story about found love."
|
88 40% | Hell or High Water (2016) - Rated 02 Feb 2019
"Lived up to its reputation nicely. Grounded and very tight."
|
98 75% | Once Upon a Time in the West (1968) - Rated 02 Feb 2019
"The perfect Western is the first ten minutes of this extended into an entire film."
|
90 46% | Stan and Ollie (2018) - Rated 02 Feb 2019
"Double door routine is a hilarious highlight. Transformative roles too. Sweet, and funny!"
|
26 3% | Replicas (2018) - Rated 02 Feb 2019
"Actors looking as confused by their decision as I looked watching it."
|