rmcowen

rmcowen
Flick Fan - 12 Film Ratings
Member Since: 30 Mar 2006
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

100 87% The Lord of the Rings: The Two Towers (2002) - Rated 14 Aug 2007
"An excellent trilogy, and a noble attempt at recreating Tolkien's vast world."
85 45% X2: X-Men United (2003) - Rated 14 Aug 2007
"An excellent film which could've stood another run in the cutting room. There were a lot of bits that served as nothing more than filler and extraneous junk, not to mention the mostly unexplained and sudden appearance of Cyclops as an enemy."
95 70% Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events (2004) - Rated 14 Aug 2007
"An excellent children's film that is watchable by adults. Jim Carrey can tend to wear thin, but there was more than enough excellence from the supporting cast to counterbalance his antics."
65 20% Die Another Day (2002) - Rated 14 Aug 2007
"Watchable only as escapist action garbage. This is the same drivel recycled ad nauseum for no real reason other than to reaffirm the male stereotypes of killing the bad guy and getting the hot girl. Bond was good in the past, but the concept is wearing thin."
8% Crossroads (2002) - Rated 14 Aug 2007
"Lack of nudity = -50. Lack of content = -25 Lack of point = -10 Lack of pulse = -10 Fuck You Factor = -4"
100 87% Confessions of a Dangerous Mind (2002) - Rated 14 Aug 2007
"Gorgeous cinematography, and a compelling story that never promises a happy ending. Sam Rockwell is genius, and George Clooney and Co. know exactly how to play off of him. Simply wonderful."
90 58% V for Vendetta (2006) - Rated 14 Aug 2007
"Certainly not the best movie I've ever seen, nor the most intriguing, but it does present the information in a stylish and visually-attractive manner. I'm nothing if not a whore for artsy movies, and this is exactly that."
100 87% Bad Santa (2003) - Rated 14 Aug 2007
"This is one of my guilty-pleasure movies. I found it to be absolutely fucking hilarious, if only for the unapologetically blatant profanity of it all."
90 58% Army of Darkness (1993) - Rated 14 Aug 2007
"This film was by no means a cinematic masterpiece, but it was excellent at making fun of itself and of the horror genre as a whole. A film with a cult following that I am proud to be a part of."
70 29% Dark Blue (2003) - Rated 14 Aug 2007
"Kurt Russell is one of those people that will always get kudos from me, just for his roles in Captain Ron and Escape From New York. But this movie was mediocre at best."