ryang

ryang
Movie Buff - 112 Film Ratings
Member Since: 27 Apr 2007
Location: USA

more Recent Ratings

85 72% There Will Be Blood (2007) - Rated 13 Jan 2009
45 4% Tenacious D in The Pick of Destiny (2006) - Rated 14 May 2007
"I am a big fan of Jack Black but I was a bit disappointed by this movie. They went WAY out of the way to use explitives. I don't usually mind that but it wa overkill in this movie. And at the end it seems like they just stopped...ending was not very good."
60 15% Glory Road (2006) - Rated 14 May 2007
"I was hoping for a little bit better of a story. I really get into true stories, especially when they involve sports; however, this one fell way short of the mark"
80 59% Waiting... (2005) - Rated 14 May 2007
"Pretty funny even if you have never waited on tables. But I guarantee if you have you can associate someone you know with every single person in the film...although I have never shown anyone "The Brain"."
73 37% Casino Royale (2006) - Rated 27 Apr 2007
"Pretty well done. I am a dyed in the wool Connery/ Bond fan. But he did a decent job"
89 84% Star Wars: Episode IV - A New Hope (1977) - Rated 27 Apr 2007
"The classics never die"
90 90% Tombstone (1993) - Rated 27 Apr 2007
"Can't watch this movie often enough. Awesome quotes"
75 43% Minority Report (2002) - Rated 27 Apr 2007
"Good movie, too bad Cruise is a freak"
75 43% Die Hard 2 (1990) - Rated 27 Apr 2007
"Loved this series"
60 15% Con Air (1997) - Rated 27 Apr 2007