therowdyman

therowdyman
Flick Fan - 22 Film Ratings
Member Since: 17 Jul 2014
Location: Australia
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

28 38% Ghostbusters (2016) - Rated 01 Mar 2019
"An unfunny and unnecessary remake of the 1984 classic that wastes the comedic talents of its lead actors. The witty sarcasm and charm of the original have been replaced with juvenile humour and cynical nostalgia aimed at Gen-X'ers. Hardly the political statement it was made out to be back in 2016, rather another forgettable remake from an era in Hollywood that was already overcrowded with them."
68 70% Monella (1998) - Rated 01 Mar 2019
70 75% Tommy (1975) - Rated 01 Mar 2019
"Ken Russell's bombastic version of The Who's epic about a deaf, dumb, blind boy. Both nightmarish and ridiculous, it mixes the hippie mysticism of the original with the loud aesthetics of the glitter rock era. Russell's Tommy is an assault on the senses - both visually and sonically (in 70's Quinphonic surround sound) via the campy singing of Reed and effective performances of Elton John and The Who. It's gaudy, kitsch, over the top - everything you either love or hate about the mid-1970's."
40 47% Nightmares (1980) - Rated 21 Jul 2014
15 20% Dream a Little Dream 2 (1995) - Rated 18 Jul 2014
80 90% Easy Rider (1969) - Rated 18 Jul 2014
4% Stoogemania (1986) - Rated 18 Jul 2014
"The only reason this film gets a 1 (and not a 0) is for the handful of public domain clips of The Three Stooges used. A clumsy amateurish mess. The guys deserved better than this, as it should have just been an anthology film of the best Stooges shorts instead. Thankfully, we now have all the shorts on DVD and no need for dreck like this."
4% Jack and Jill (2011) - Rated 18 Jul 2014
"Considered the Ishtar of the 2010's, Jack and Jill is barely a film and more like a 10 second Family Guy skit of an Adam Sandler movie extended into 91 minutes. All the worst tropes of his movies are here; the shameless product placements, racist jokes, lazy acting and bland, humourless script. Skip this and watch Red Letter Media's, Half In The Bag review instead."
45 56% The Night the Lights Went Out in Georgia (1981) - Rated 18 Jul 2014
"More toned down than most of the southern redneck comedies of the early 80's; there's still enough kitsch fun to make it worth the watch. Quaid and McNichol are pretty good in their roles and CAN sing, however Mark Hamill's "performance" as Conrad, the deputy who tries the win the heart McNichol has to be seen to be believed. A charming little artefact from the era."
60 65% The Mutilator (1984) - Rated 18 Jul 2014
"Every aspect of this forgotten 1980's slasher pic is hilariously bad. In my perfect world: the name Buddy Cooper would be mentioned in the same breath as other misguided visionaries like Ed Wood and Herschell Gordon Lewis. In short, 'The Mutilator' is to 80's slasher movies what 'Plan 9 From Outer Space' was to 1950's sci-fi."