FlavaDave

flavadave
Movie Buff - 160 Film Ratings
Member Since: 28 Feb 2007
Location: USA
TCI: not enough ratings
Films in Common: 0
Not in Your Top 1000 TCIs

more Recent Ratings

94 94% The Big Lebowski (1998) - Rated 01 Mar 2007
"The Dude abides."
90 76% Cast Away (2000) - Rated 01 Mar 2007
"The film works more as an allegory than a story, but that's what I look for most in a film: the theme (and how well and nuanced that message is expressed)."
85 43% Catch Me If You Can (2002) - Rated 01 Mar 2007
90 76% Philadelphia (1993) - Rated 01 Mar 2007
"The scene where he listens to his favorite opera is one of the most powerful I've seen."
83 36% Joe Versus the Volcano (1990) - Rated 01 Mar 2007
89 70% Munich (2005) - Rated 01 Mar 2007
55 9% Fantastic Four (2005) - Rated 01 Mar 2007
"5 of these points are devoted to the special effects, 50 of these points are devoted to Jessica Alba."
60 10% The Mummy Returns (2001) - Rated 01 Mar 2007
82 32% Idiocracy (2006) - Rated 28 Feb 2007
"The parody is sharp, but as a movie it falls flat."
60 10% Green Street Hooligans (2005) - Rated 28 Feb 2007