Shelcod

shelcod
Flick Fan - 17 Film Ratings
Member Since: 25 Mar 2012
Location: Sarnia, Ontario, Canada
Bio: I don\'t really like much comedies. But there are a few good ones.

more Recent Ratings

95 88% The Thing (1982) - Rated 26 Mar 2012
95 88% Gurren Lagann The Movie: The Lights in the Sky are Stars (2009) - Rated 26 Mar 2012
"Amazing movie that sums up the second half of the anime almost perfectly."
90 64% Riki-Oh: The Story of Ricky (1991) - Rated 26 Mar 2012
"A amazing martial art's movie with some of the best and craziest fights ever"
95 88% Felidae (1994) - Rated 26 Mar 2012
"Very engaging movie. It follows the book very well and has amazing animation that still holds today and one of the most engaging plots ever."
87 50% Ghidorah, the Three-Headed Monster (1964) - Rated 26 Mar 2012
"Very good monster movie."
95 88% Godzilla: Final Wars (2004) - Rated 26 Mar 2012
"Amazing movie. Best monster fights ever. Pretty good story and also amazing human fights."
90 64% Mothra vs. Godzilla (1964) - Rated 26 Mar 2012
"Amazing movie. The special effects are amazing for its time. The story is well done for a Godzilla movie and the fights are some of the best the Showa era had to offer."
55 2% Finding Nemo (2003) - Rated 26 Mar 2012
"Boring family film"
90 64% The Shawshank Redemption (1994) - Rated 26 Mar 2012
75 29% The Mask (1994) - Rated 25 Mar 2012